Informacija
Tootekataloog

Sobiva magamiskoti valimine 

Kuidas valida magamiskotti on küsimus, mis on pähe tulnud kõigil, kes plaanivad ööd õues veeta. Erinevad tegurid määravad, milline on sinu jaoks optimaalne magamiskott, alates sinu eelarvest kuni kavandatud tegevuse ja keskkonnani, kus sa viibid. Magamiskotid on eraldi valmistatud ka talveks või Mõeldes kuidas valida parimat magamiskotti, sobib enamikule inimestest igati kvaliteetne kahe või kolme aastaaja jaoks sobiv kott, kuid erinevate valikutega magamiskottide müük on palju laiem ja tasub kaaluda erinevaid asjaolusid.

Magamiskoti hubasus

Magamiskoti peamine ülesanne on hoida sind soojas. Soojus on aga alati tasakaalus raskuse ja kokkusurutavusega, sest kotid peavad olema lisaks soojusele ka kerged, et neid oleks lihtsam reisile kaasa võtta. Kolme aastaaja magamiskott sobib kasutamiseks näiteks kevadel, suvel ja sügisel. Lisaks on enamikul kottidel temperatuurivahemik, mis sisaldab ülemist piiri, alumist piiri ja äärmuslikku piiri. Mugavus ja alumised piirid on koti realistliku temperatuurivahemiku näitajad.

Täidise materjal

Peamine soojust mõjutav tegur on täidis, mis on kas sünteetiline isolatsioon või looduslik udusulg või mõnikord nende kahe segu. Täpselt nagu parimate sulejopede puhul, pakuvad ka sulgedest valmistatud magamiskotid sünteetiliste täidistega võrreldes kaalu suhtes paremat soojust. Sulgede peamine puudus on aga see, et nende jõudlus väheneb märgatavalt kui magamiskott märjaks saab. Niiskus põhjustab sulgude kleepumist, mistõttu nad ei suuda enam tõhusalt soojust isoleerida. Sünteetilised kotid võivad aga hoida isolatsiooni ka siis kui need muutuvad niiskeks, seega eelistatakse neid sageli märja ilmaga. Sünteetilised kotid on üldiselt ka kulumiskindlamad ja kergemini hooldatavad ning samuti odavamad.

Disain ja omadused

Lisaks täidisele mõjutab magamiskoti toimivust ka selle disain. Lisaks on mõnel funktsioonil suur mõju magamiskoti soojusele. Esimene kaalutlus on magamiskoti konstruktsioon. Enamikul esmaklassilistel magamiskottidel on konstruktsioon, mis hoiab täidise tellisekujuliste deflektorite sees. Suuremad deflektorid annavad isolatsiooni jaoks rohkem ruumi, kuid need võivad kalduda allapoole kui täidis nihkub koti sees, mis võib põhjustada külmi kohti. Seega võivad väiksemad deflektorid takistada täidise liikumist, nagu ka nurga all olevad deflektorid ja tsoneeritud konstruktsioon. Lihtsamate kottide puhul kasutatakse tavaliselt õmbluse konstruktsiooni, mis ei ole termiliselt nii tõhus, kuid on lihtsam tootmismeetod, mis võib ka kaalu vähendada. Mõned sünteetilised kotid kasutavad deflektorite vaba konstruktsiooni, mille asemel kasutatakse ühte isolatsiooniplaati. See vähendab õmbluste arvu, parandades vastupidavust ja aitab vähendada külmi kohti.

Tõmblukud

Pikk tõmblukk hõlbustab magamiskotti sisenemist ja väljumist ning tagab ka ventilatsiooni soojema ilmaga, eriti kui kotil on kahe- või isegi kolmesuunalised tõmblukud. Lühem tõmblukk säästab aga kaalu ja vähendab mahtu. Paljud kotid on saadaval ka vasak- või parempoolse lukuga. Kuigi see on suuresti isiklike eelistuste küsimus, on paremakäelise puhul vasakpoolset tõmblukku üldiselt lihtsam kasutada ja vastupidi. Mõnel kotil on mõlemal küljel tõmblukud täiendava ventilatsiooni ja kasutamise hõlbustamiseks, mis tähendab, et saad mõlemad käed välja pista, ilma et peaksid kotist välja tulema.

Hind magamiskoti soetamisel

Hinna olulisus on küll mõneti subjektiivne, kuid kui arvestada eluaegset kasutust, siis kvaliteetne udusulgedega magamiskott võib pakkuda väga head väärtust, kui selle eest hoolt kannad. See on osaliselt tingitud sellest, et udusulg kannatab sünteetiliste täidistega võrreldes vähem pikaajalise kokkusurumise all. Kui hind on piirav tegur, siis sünteetilised kotid on üldiselt odavamad ja võivad siiski pakkuda head üldist kvaliteeti ning mõnel juhul on nende kaal ja maht väiksem.