Informacija
Tootekataloog

Monitorid

Monitorid

Kas ma peaksin kasutama 24 või 27 tolli? Full HD või 4K? Kui teie peas keerlevad sellised küsimused, olete tõenäoliselt just alustanud uue monitori otsimist, et muuta oma kodus töötamise (või kodus mängimise) seadistus produktiivsemaks. Püüame selle juhendiga teid aidata.

Kui otsite lihtsalt tavalist kuvarit kodus töötamiseks või koolis käimiseks ja ei taha sellele mõeldes oma aju liiga palju kahjustada, soovitame täiskasvanutele 27-tollist 4K eraldusvõimega lameekraani. Kui soovite midagi odavamat valida, valige 24-tolline         1920 x 1080 pikslilise eraldusvõimega mudel ehk täis-HD eraldusvõime. 22- või 24-tolline on hea valik ka lastele ja õpilastele või kui vajate midagi väikese ruumi jaoks.

Kui soovite natuke põhjalikumaks minna, peate järgima mõnda lihtsat reeglit:

Oma eelarve ja lauapinna piirangute piires hankige suurim võimalik monitor. Liiga suure monitori ostmist kahetsete harva, kuid liiga väikese monitori ostmist kahetsete sageli. Olemas on ka ülilaiekraaniga monitorid 21:9 kuvasuhtega (tuntud ka kui 2,35:1). Paljud neist mudelitest on kumerad ja enamik neist on 34-tollised ekraanid, mille eraldusvõime on väiksem kui 4K. See on enamasti mänguritele mõeldud spetsiaalne ese.

Kui saate seda endale lubada, valige 4K. Kui ei, siis valige kuvasuhtega 16:9, mis on enamasti 1920x1080 (nimetatakse ka FHD-ks või Full HD-ks). Kuvasuhte leiate, kui jagate horisontaalse eraldusvõime vertikaalse eraldusvõimega ja 16:9 puhul peaks tulemus olema 1,77:1.

Veenduge, et alust saab mugavalt kasutada sobivale kõrgusele ja kallutada kasutatava nurga alla. Olenevalt teie vajadustest võite soovida ka statiivi, mida saab pöörata või võimaldada ekraanil 90 kraadi pöörata, et kasutada seda vertikaalses asendis. Portree võimaldab teil näiteks rohkem vertikaalselt kerivat veebilehte näha või on veidi mugavam, kui töötate prindipaigutustega.

Valige selline, mis tundub teile ilus – jääte seda pikaks ajaks vahtima. Soovite ka alust, mis näeb hea välja ja millel on mõistlik kaablihaldus, mis võimaldab teil juhtmeid koos hoidmiseks läbi augu või kanali toita. Kaabli haldamine võib olla oluline, kui monitoril on USB-jaotur, kuna soovite ka need kaablid kontrolli all hoida.

Ekraani värskendussagedus

See on kordade arv sekundis (hertsides või Hz-des), mida ekraan saab värskendada. 60 Hz on minimaalne näit, mida soovite mugavuse tagamiseks – enamik monitore toetab seda – ja 144 Hz on mugav mittemängurite jaoks. Kuid IPS-paneelide sagedus on nüüd 240 Hz, mis tähendab, et nende mängimisel on palju vähem probleeme kui varem võis olla.

Kas värvide täpsus on oluline?

Värvus täpsus on oluline. Näiteks kui ostate veebis, soovite veenduda, et sinine särk on ligikaudu sama värvi, mida ootate saada. Ja seni, kuni monitori sätted on vähem küllastunud kui erksad ja mis tahes kvaliteedikontrolli tase, ei pea te selle pärast muretsema. Praktikas kipub juhtuma aga see, et monitor häälestatakse nii, et see tooks kõige täpsemaid värve, milleks see tehasest lahkudes suutis.

Kokkuvõte

Dell, AOC, Samsung, LG, BenQ, Asus, HP ja Acer on need firmad, mis teevad super monitore ja mida tuleks kaaluda.

Olenemata sellest, milline arvuti teil on, mõjutab teie monitori valik dramaatiliselt kõike, mida te teete. Seetõttu on uue monitori ostmine väärt investeering, millest saate õige valiku korral kohe kasu, olenemata sellest, kas mängite mänge või töötate. Lihtsalt veenduge, et te ei raiskaks raha üleliigsete funktsioonidega ekraanile või ilma arvutile vajalike tehniliste detailidele.