Informacija
Tootekataloog

Patareid

Muud kategooriad: Laetavad patareid

Kuidas valida sobivaid patareid?

Patareid on paljude seadmete energiasalvestid, millega me iga päev kokku puutume; need on saadaval erineva suuruse, parameetrite ja kujuga. Uuesti laetavad patareid ehk akud on kasutusel autodes, mobiilseadmetes, sülearvutites, iPadides ja paljudes muudes kaasaskantavates elektroonikaseadmetes. Kodustes tingimustes on ehk enim kasutatavad AA ja AAA patareid ning tuntumad patareide tootjad on Panasonic, Duracell, Camelion ja Nitecore. Kuid mitte kõik seadmed ei saa kasutada sama tüüpi patareisid, sest igal seadmel on oma spetsifikatsioonid ja toiteallika nõuded ning rakenduse jaoks sobiva patarei valimiseks vajad juhendit. Soovitame lugeda akude tüüpide ja neile sobivate seadmete kohta.

Tegurid, millega patarei valimisel arvestada

Valides oma seadme jaoks patareid pead teadma selle tööga seotud olulisi parameetreid. Reaalsus on see, et kõigi seadmete jaoks pole ühtset tüüpi, kuna ükski patareid pole täiuslik. Näiteks kui soovid, et patarei pakuks sinu seadmele palju energiat, tuleks elemendi sisetakistust minimeerida, mis on võimalik ainult elektroodi pindala suurendamisega. Selleks, et pakkuda seadmes täpselt seda, mida sa soovid, pead millestki kahjuks ka loobuma.

Taaslaetavad ja  mitte laetavad patareid

Patarei valimisel ei pruugi olla palju segadust, pead teadma ainult seda, kas soovid seda kasutada üks või mitu korda. Primaarset ehk mitte laetavat patareid võiks kasutada aeg-ajalt kasutamiseks mõeldud seadmetes, nagu mänguasjad, taskulambid, suitsuandur jne. Neid kasutatakse ka seadmetes, mille laadimine pole võimalik, nagu südamestimulaatorid, käekellad ja kuuldeaparaadid. Sekundaarseid (taaslaetavaid) patareisid ehk akusid saab kasutada seadmetes, kus on vaja tavalist toiteallikat, nagu mobiiltelefonid, sülearvutid, autod jne. Akudel on üldiselt alati kõrgem isetühjenemise kiirus võrreldes patareidega.

Toodete puhul, mis tarbivad rohkem energiat, nagu projektorid, suured helisüsteemid ja mootoriga projektid, peaksite kasutama pliiakusid.  Kui sinu elektroonika on üliväike, peaksid valima liitiumelemendid aga seadmetes, mis on toodetud suures koguses kasutatakse populaarsetes suurustes odavaid leelispatareisid. Nendega on kliendil lihtne neid asendada. Kui soovid leelispatarei asendada mõne taaslaetava akuga, testi oma seadet ja veendu, et see töötab probleemideta madalama pingega.

Ruumi saadavus

Patareid on saadaval erineva kuju ja suurusega, nagu nööpelemendid, silindrilised elemendid, prismakujulised elemendid. Patarei suurus on väga oluline, et muuta seade hõlpsasti kaasaskantavaks. Saadaolevad standardsuurused on kaasaskantavatele seadmetele sobivad AA, AAA ja 9V patareid. Tavaliselt eelistatakse liitiumpatareisid seadmetes, kus on vähem ruumi, kuid on vaja rohkem energiat. Kui energiavajadus on väiksem, võib kaaluda ka kompaktseid ja väikseimaid tüüpe.

Patarei ja aku mahutavus

Patarei võimsus määrab selle tööaja. Võimsust ehk mahutavust väljendatakse vatt-tundides (Wh). Vatt-tund arvutatakse, korrutades pinge (V) voolu hulgaga, mida patarei suudab teatud aja jooksul anda. Patarei pinge on peaaegu fikseeritud ja patareile on trükitud voolutugevus, mida see suudab anda, väljendatuna ampertundides (Ah või mAh). 2Ah mahutavusega aku suudab pakkuda 2 amprit üheks tunniks või 0,2A 10 tunniks või 0,02A (20mA) 100 tunniks. Akude tootjad määravad alati võimsuse antud tühjenemise kiiruse, temperatuuri ja väljalülitus pinge juures, kusjuures võimsus sõltub alati kõigist kolmest tegurist. Mahutavus näitab meile, kui palju energiat see seadmele suudab anda. Näiteks 12V, 10Ah autoaku puhul on aku tegelik mahutavus 120Wh (12V x 10Ah), aga 3,6V sülearvuti aku puhul, millel on sama 10Ah on see 36Wh (3,6Vx 10Ah). Isegi kui neil on sama Ah on autoaku mahutav võimsus kolm korda suurem kui sülearvuti akul.