Informacija
Tootekataloog

Rongid, autod, lennukid, garaažid

Rongid, lennukid, autod ja muud mudelid

Pole mingi saladus, et lapsed armastavad igasuguseid mudeleid. Rongid, lennukid ja autod, nukud, märulikangelaste kujukesed, garaažid, ehitised ning kõik olendid, keda võib ette kujutada. Just need on mänguasjad, millega iga laps soovib mängida ja endale fantaasiamaailma luua. 

Selle põhjused on selged: laste kujutlusvõime ehitab kogu aeg maailmu ja mudelmänguasjad aitavad neil seda endale elavamalt ette kujutada. Ja väiksemad esemed aitavad neil mõista maailma sellises mahus, mida nad suudavad lihtsamini hallata.

Kutsu lapsi kujuteldavatesse maailmadesse

Laste ajud arenevad kiiresti ja me peame neid lapsevanematena pidevalt inspireerima. Seetõttu peaksime nad viima kohtadesse, mis võimaldavad nende ajul uurida ja uusi lugusid vaimusilmas ette kujutada ning neid endale rääkida.

Sinu kingitud mudelautod, mudelrongid ja muud mänguasjad on nende kasvu ja arengu jaoks olulised. Nad peavad neid esemeid puudutama, uksed avama, tuled sisse lülitama. Nad peavad suutma neid asju ise valmis teha, et nende väljamõeldud tegelased saaksid maailmas ringi rännata, maanteedel sõita ja kaugeid maid avastada võimalikult realistlikul viisil.

Ja mis kõige tähtsam, nad võivad nende esemetega mängida mitmel erineval viisil. Mõned lapsed uurivad õnnetuste ja ootamatute sündmuste maailma. Teistele meeldib luua korralikke lugusid, kus kõik toimub ideaalse stsenaariumi järgi. Ükskõik, millise olukorra sinu lapsed loovad, tuleb mõista, et sellise olukorra peavad nad enda jaoks looma just selle põhjal, kus nad parasjagu oma arengus asuvad. 

Nad ei tee seda kunagi valesti, kuid nad võivad olla avatud siiski sinu soovitustele. Liitu fantaasiaga, küsides, mis tema loodud maailmas toimub ja seejärel leiuta juba koos lapsega

Püüa mitte anda lapsele asju, mida ta ei saa puudutada

Teame, et kõik maailmas ei ole mänguasjad. On aegu, mil peame hoidma oma käed endale ja kohti, kus saame ainult vaadata ja mitte puudutada. Selle jaoks on oma kohad olemas.

Lapse mänguasjakast pole aga see koht. Tööta selle nimel, et täita lapse riiulid mänguasjadega, mida saab avada, maha pillata, lennutada, visata, uputada, kriimustada, värvida ja palju muud teha. Nii saavad nad täielikult avastada päris maailma ja kasvada üles täielikuma nägemusega asjade toimimisest. Samuti võib laps, kellele on näidatud, et tal on katsetamiseks enda mänguasju, olla tolerantsem muuseumides ja muudes kohtades, kus esemeid puudutada ei tohi.

Küsimused, mida oma lapsele esitada

Üks mängimise ja fantaasiamaailma suuri eeliseid on see, et lapsega on võimalik vahetult suhelda ilma, et ta peaks kartma valede vastuste andmist. Lõppude lõpuks on see ju tema fantaasia ja selles maailmas toimub kõik just täpselt nii, nagu tema seda endale ette kujutab. Palu oma lapsel kasutada kunstitarbeid, et joonistada või ehitada kohti, mida ta tahaks oma mudelitega külastada. Kuidas aga sinna jõuda? Rongi? Paadi? Kosmoselaevaga? Ja mida seal näha saaks, mis erineks meie elukohast? Mis oleks sama?

Mänguauto või rongiga mängides palu lapsel ka märgata, millised pinnad panevad mänguasja kiiremini või aeglasemalt liikuma. Kas auto liigub kiiremini tasasel ja siledal pinnal, nagu kohvilaud, või hoopis konarlikul, karedal pinnal nagu kõnnitee? Mis juhtub, kui proovida autot vaibal või rätikul veeretada?

Lennukeid tehes palu lapsel ennustada, mis paneb lennuki paremini või halvemini lendama: kas kõige paremini lendavad suuremad või väiksemad lennukid, laiemad või õhemad lennukid? Seejärel ehita ja katseta koos lapsega.