Informacija
Tootekataloog

Spordikellad

Muud kategooriad: Spordikellad naisteleSpordikellad meestele

Garmin ja Polar spordikellad aitavad tõsta kasutajate treenituse taset

Kui vaatad oma randmel Garmin või Polar spordikella ja näed ebatavaliselt madalat pulssi puhkeolekus, võib see esmalt panna muretsema. Kuid spordikellade kasutajatelt saadud andmed näitavad, et madal pulss puhkeolekus võib viidata lihtsalt treeninguga saavutatud kardiovaskulaarse võimekuse suurenemisele. Spordikellad on loomulikult saadaval nii naistele kui ka meestele, aga olemas on ka unisex spordikellade versioone. Sinu puhkeoleku pulss näitab, mitu korda sinu süda lööb ühes minutis, kui sinu keha on puhkeseisundis ehk tavaliselt kas siis, kui sa magad või kohe pärast ärkamist veel voodis lebad. Tervete täiskasvanute normaalne pulss puhkeolekus peaks olema kuskil 60-100 lööki minutis, olenevalt sellistest teguritest nagu sinu sugu ja vanus.

Kuidas arvutada pulssi puhkeolekus

Sinu Garmini või Polar spordikell arvutab sinu eest puhkeoleku pulsisageduse. Otse randmel näed oma keskmist pulssi puhkeolekus näiteks viimase nädala jooksul, kuid täielikuma pildi saamiseks on oluline avada spordikella rakendus. Ainult ühe päeva või nädala vaatamine ei anna alati täielikku teavet, sest sellised tegurid nagu haigused või infektsioonid või ebatavaliselt aktiivsed või passiivsed nädalad võivad üldiseid andmeid tugevasti moonutada. Seega täpsema teabe saamiseks uuri vähemalt ühe kuu või isegi aasta keskmisi näitajaid. Nii näed kindlasti täpsemaid andmeid, mis ei ole mõjutatud lühiajalistest kõikumistest. Kui näed, et sinu keskmine pulss puhkeolekus on tõesti püsivalt madalam kui 60 pole vaja sellest veel ärevaks muutuda. Tegelikult võib olla see hoopis hea näitaja olla, mis peegeldab hea treenituse saavutamist.

Miks on sportlastel pulss puhkeolekus madalam?

Jõuline treening tugevdab südamelihast, mis lõppkokkuvõttes tähendab, et see pumpab verd kogu kehas palju tõhusamalt. Üldiselt suudavad tugevamad südamed pumbata sama palju verd vähemate südamelöökidega, samas kui vähem treenitud ja nõrgemad südamed peavad sama mahu saavutamiseks pumpama rohkem kordi. Selle tulemusena on sportlikel inimestel, nagu näiteks jooksjatel või suusatajatel madalam puhkeseisundi pulss. Nad on saavutanud sellise seisu pidevate vastupidavuse treeningute tegemisega. Need andmed ei ole lihtsalt õhust võetud, vaid saadud analüüsides andmeid, mis on saadud kasutajatelt, kes lubasid oma andmeid jälgida interaktiivses rakenduses Garmin Connect, mida kasutavad miljonid fitnessi sõbrad üle terve maailma. Ja need andmed näitavad selget korrelatsiooni treenituse ja madalama pulsisageduse vahel. Üsna selge peaks olema see, et mida aktiivsem sa oled, seda tervemaks muutub sinu süda ja seda lihtsam on sul füüsilist tööd või vastupidavuse treeninguid teha.

Kui sa ei ole sportlane või ei tegele regulaarselt või piisavalt raskete treeningutega võib madal pulss puhkeolekus viidata siiski mõnele terviseprobleemile. Kui sa ise tead, et sa ei ole piisavalt aktiivne, kuid näed, et sul on puhkeolekus ebanormaalselt madal pulss, võiksid seda küsimust oma arstiga arutada, sest see võib viidata südame rütmihäirele, mida nimetatakse bradükardiaks või mõnele muule tähelepanu vajavale terviseseisundile. 

Pole šokeeriv, et regulaarne jõuline kardiovaskulaarne treening on sulle äärmiselt kasulik. Garmin ja Polar spordikellade kasutajatele meeldib joosta, rattaga sõita, ujuda ja teha palju muid tegevusi, mis teevad tervisele palju kasu. Nende tegevuste populaarsuse ja just kardiotreeningutega kaasneva tohutu lisaväärtuse tõttu sinu südame tervisele tasub spordikellade soetamist kindlasti kaaluda, et näha otseselt kuidas pidev treenimine aitab südame tervisele kaasa. Jooksmise, rattasõidu ja ujumise vahel valides võib vastupidavuse treeninguid edukalt varieerida ilma, et ükski neist eraldi muutuks üksluiseks.