Informacija
Tootekataloog

Televiisorid

Kuidas valida televiisorit?

Mis on 4K UHD? Millised on teleriekraanide erinevused ja millise suurusega teler sobib teie tuppa kõige paremini? Miks mõned telerid sobivad mängijatele ja teised mitte nii väga? Leia vastused nendele ja teistele küsimustele sellest ostujuhendist.

Teler on suur ost, mis kestab mitu aastat, seega on oluline valida õige teler. See ostujuhend näitab teile kõige olulisemaid parameetreid, mida teleri puhul arvesse võtta. Samuti vastab see kõige tavalisematele küsimustele, mida ostjad küsivad ja mida tõenäoliselt ka teie küsite.

Millise suurusega teler on parim?

Teleri valimisel kehtib: mida suurem, seda parem. Seepärast on hea mõte valida suurim teler, mida teie eelarve ja kodu interjöör võimaldab. Samuti tasub arvesse võtta kaugust, millelt te kavatsete teleriekraani vaadata. Kõige kaasahaaravam visuaalne efekt saavutatakse, kui see katab 40° teie vaateväljast. Optimaalse kauguse leidmiseks korrutage teleri diagonaali suurus (tollides) kolmega. Selle valemi kohaselt on 75-tolline teler kõige parem vaadata umbes 2,25 meetri kauguselt, samas kui 55-tollist telerit saab vaadata 1,65-1,7 meetri kauguselt.

Ekraani diagonaal

Vaatamiskaugus

55 (140 cm)

1,65 m

65 (165 cm)

1,95 m

75 (190 cm)

2,25 m

85 (215 cm)

2,55 m

Kuni 55 tolli

Sellesse kategooriasse kuuluvad nii soodsad kui ka suhteliselt kallid spetsiaalsed OLED-telerid, mida saab kasutada monitori või mänguekraani asemel. Odavama variandi valimine ei anna tõenäoliselt kõige uuemaid lahendusi ja parimat jõudlust. See sobib aga ideaalselt lastetuppa või kööki.

55-tolline televiisor

See teler sobib keskmisesse tuppa, kuid kui teil on suurem ruum, võiksite valida suurema teleri. Teleritel on sageli väikesed jalad, mis paiknevad mõlemal pool ekraani. 55-tolline või suurem mudel ei mahu väikesele lauale. Seega, kui te ei kavatse telerit seinale paigaldada, mõõtke kindlasti statiivi laius, et veenduda, et see mahub valitud ruumi.

65-tolline teler

See on hea valik suurematesse elutubadesse või ruumidesse, kus televiisorit vaatab korraga mitu inimest. Need telerid pakuvad parimat hinna ja kvaliteedi suhet. See teeb neist õige valiku filmi- ja spordiülekannete tegijatele. Need on hea valik neile, kes kavatsevad oma vana telerit uuendada.

75" ja suuremad

Soovitame selle suurusega ja suuremaid telereid paigutada suurde ruumi. Need on ideaalsed kodukino jaoks. Kui aga valida kõige odavama 75-tollise diagonaali ja väiksema, kuid tehnoloogiliselt arenenuma mudeli vahel, on parem valida viimane, sest suurel ekraanil on kõik selle puudused, nagu madal vaatenurk või ebaühtlane taustvalgustus, väga hästi nähtavad.

Mis on ekraani eraldusvõime?

Ekraani eraldusvõime viitab pikslite arvule, mida see sisaldab. Mida rohkem piksleid, seda üksikasjalikum on ekraanil olev pilt. Eriti kui seda lähedalt vaadata. Praegu pakutavad telerid kasutavad üldjuhul ühte kolmest kõige populaarsemast ekraaniresolutsioonist:

 • Full HD või FHD (1920 x 1080 pikslit), mis on endiselt kõige levinum resolutsioon, mida kasutatakse eelarve- ja väikeekraaniga telerites.

 • 4K UHD (3840 x 2160 pikslit) - selles on neli korda rohkem piksleid kui FHD ja 8-megapikslise foto detailsus.

 • 8K UHD (7680 x 4320 pikslit) on uusim telerite resolutsioonistandard. 8K-ekraanil on 4 korda rohkem piksleid kui 4K-versioonis ja kuni 16 korda rohkem kui FHD-versioonis.

Millise eraldusvõimega ekraani peaksin valima? Enamasti on 4K optimaalne valik. See sobib kõige paremini 50-75-tollise diagonaaliga teleritele. FHD on kahanev standard, mida leidub ainult kõige odavamates väikeseformaadilistes telerites ja videoprojektorites, samas kui 8K eraldusvõime eeliseid saab näha ainult eriti suurte ekraanidega mudelites.

Taustavalgustusega ja taustavalgustuseta kuvarid

Kuigi kõik kaasaegsed telerid on lamedad, kasutatakse nende valmistamisel erinevaid tehnoloogiaid. LED-põhised ekraanid kasutavad taustavalgustust, samas kui OLED- ja Micro LED-ekraanid koosnevad isevalgustuvatest punktidest ja ei vaja taustavalgustust. OLED- ja Micro LED-teleritel on lõputu kontrastsus, täiuslik mustanägemine ning ekraani heledad ja tumedad elemendid ei mõjuta teineteist. Samal ajal sõltub LED-ekraanidel kuvatava pildi kvaliteet suuresti kasutatava taustavalgustuse tüübist:

Serva valgustus

Kasutatakse tavaliselt madalama hinnaga või üliõhukestes LED-telerites. LEDid on paigaldatud ekraani servadesse, mistõttu on neil raske tagada ühtlast valgustust kogu ekraani ulatuses. See puudus on eriti märgatav suure diagonaaliga mudelite puhul. Eriti siis, kui vaatate teleriekraani pimedas keskkonnas.

Vööndiline valgustus

Sel juhul on valgustuselemendid jaotatud ühtlaselt üle kogu ekraani ala. Valgustuse ühtlus sõltub kasutatavate elementide arvust ja nende rühmitamise omadustest.

Kohalik timmimine

See tehnoloogia võimaldab juhtida LED-taustavalgustuse intensiivsust raami tumedates ja heledates kohtades. Koos vööndilise valgustusega võimaldab see lahendus suurendada pildi kontrastsust ja vähendada heledate pikslite põhjustatud valgusreostust tumedal taustal, mis on enam-vähem tavaline kõigi taustavalgustusega kuvarite puhul.

Mini-LED-ekraanid

Mini-LED-ekraanid kasutavad tsoonivalgustuse ja kohaliku timmimise keerukat versiooni. Selliste kuvarite taustavalgustus koosneb tuhandetest LED-elementidest, mis on rühmitatud üksikutesse tsoonidesse, mille heledust kohandatakse pidevalt vastavalt kuvatava kaadri vajadustele. See on tumedal taustal täielikult hämardatud ja kaadri heledates osades täielikult valgustatud. Mini-LED-tehnoloogiat kasutatakse kõrgekvaliteedilistes LED-mudelites koos muude pildikvaliteedi parandustega.

Taustavalgustuseta OLED- ja Micro LED-ekraanid on pildikontrasti, laiade vaatenurkade ja musta taasesituse standardiks:

OLED-ekraanid

OLED-ekraanides kasutatakse orgaanilisi valgusdioode (LED), mis tekitavad ise valgust ja valgustavad iga pikslit iseseisvalt, ilma et oleks vaja täiendavat taustavalgustust. Need televiisorimudelid on üliõhukesed, tarbivad vähem elektrit ja pakuvad rikkalikke värve. Võrreldes kõige kõrgema klassi LED-mudelitega jääb nende heledus siiski alla, nii et nende eelised tulevad kõige paremini esile hämaras keskkonnas.

Mikro-LED-ekraanid

Mikro-LED-ekraanid koosnevad äärmiselt vastupidavatest anorgaanilistest valgusdioodidest. See tehnoloogia ühendab endas OLED- ja LED-tehnoloogia eelised - täiuslik kontrast ja suur heledus. Praegu pakuvad tootjad siiski ainult väga suure diagonaaliga Micro LED-mudeleid, mis on äärmiselt kallid.

Mis on kvantpunkti tehnoloogia?

Kvantpunkttehnoloogia võeti kasutusele LED-telerites, kuid viimastel aastatel on see jõudnud ka mõnedesse OLED-telerite mudelitesse. Quantum Dot on ekraani lisakiht, mis koosneb mikroskoopilistest räniosakestest. Nendel osakestel on huvitav omadus: sinise valguse mõjul helendavad nad suure intensiivsusega roheliselt või punaselt. Selle tulemusena on kvantosakeste kihiga kuvaritel äärmiselt suur heledus ja täpne värviedastus.

Kvantpunkttehnoloogiat kasutavad erinevad tootjad. Korea ettevõte Samsung, kes tutvustas kvantpunkttehnoloogiat maailmale, kasutab seda oma QLED (LED + kvantpunkt), Neo QLED (Mini-LED + kvantpunkt) ja QD-OLED (OLED + kvantpunkt) telerimudelites.

______________________

Kuidas valida mänguteleviisorit?

Mängimine suure ekraaniga teleril - mis võiks olla parem! Eriti kuna uued telerid on mõeldud mängijatele. Kuid mitte iga teler ei sobi niisuguse meelelahutuse jaoks võrdselt hästi. Mida arvestada mänguteleviisori valimisel?

Sisendviivitus

Teler telesaadete ja filmide jaoks ei saa kiiresti kuhugi minna. See valmistab videosignaali hoolikalt ette, et see ekraanil võimalikult hästi välja näeks. Seetõttu ei ole suur probleem, kui pilt ilmub ekraanile 120-150 millisekundi pikkuse viivitusega. Selline viivitus on aga arvutimängude puhul täiesti sobimatu. Kujutage ette, kuidas te end tunneksite, kui teie tegelane reageeriks konsooli või klaviatuuri nuppudele alati kümnendiku või isegi viiendiku sekundi viivitusega!

Seepärast tulebki PlayStation 5, Xbox Series X-i ja moodsate arvutite sujuvaks mängimiseks hoida viivitus võimalikult madalal. Paljud inimesed ei tunne vahet, kui signaali latentsus ületab 40 ms piiri, kuid kui see jõuab 20 ms piirini, on tegemist välkkiirusega.

Pildi eraldusvõime ja kaadrisagedus

Kõrge resolutsioon tagab pildi detailsuse ja kõrge kaadrisagedus tagab sujuva tegevuse. Kaadrisagedus on eriti oluline kiirete tegevusstseenide puhul, sest see määrab, kas pilt ekraanil väreleb või ähmastub. Mängutelerile esitatavad miinimumnõuded on Full HD (1920 × 1080 pikslit) 120 kaadrit sekundis (1080p @ 120 Hz).

PlayStation 5 ja Xbox Series X mängukonsoolide ja järgmise põlvkonna videokaartide turuletulekuga on 4K resolutsioon 120 kaadrit sekundis (4K @ 120 Hz) muutunud mängude pildikvaliteedi uueks standardiks. Seega, kui plaanite osta uue konsooli või mänguriarvuti, veenduge, et teil on teler, mis suudab seda kvaliteeti kuvada. Õnneks on valdav enamus meie poes olevaid telereid selle kvaliteediga.

Kas teil on mängimiseks vaja 8K-televiisorit?

8K-mängude ajastu on paratamatult lähenemas. PlayStation 5 ja Xbox Series X mängukonsoolid ja uute videokaartide omanikud on esimesed, kes neid kogevad. Kaasaegsed 8K-telerid kuvavad kõrgeimat resolutsiooni (7680 × 4320 pikslit) 24, 30 ja 60 kaadrit sekundis (8K @ 60 Hz). Neil on ka ülivõimsad protsessorid, mis saavad hõlpsasti hakkama kõigi 4K-mängude nõudmistega (4K @ 120 Hz). Seega ei pea mänguteleviisori valimisel piirduma 4K-mudeliga.

Tehnoloogiad, mida jälgida

Siinkohal räägime teile, milliseid tehnilisi omadusi peaks uue mänguteleviisori valimisel silmas pidama:

 • HDMI 2.1 ühendus. HDMI on ühendus, mis edastab video- ja audiosignaale. Kui kavatsete mängida 4K-mänge 120 kaadrit sekundis, vajate telerit, millel on vähemalt üks HDMI 2.1 ühendus. See pistiku versioon tagab sellise pildikvaliteedi jaoks piisava infovoo ja võimaldab kasutada lisafunktsioone, mis on mänguhuvilistele kasulikud.

 • VRR - muutuv video värskendussagedus. Muutuva värskendussageduse tehnoloogia tagab sujuvama ja sujuvama mängimise. See ühtlustab mänguarvuti või konsooli kaadrisageduse teleriekraani omaga. Sõltuvalt mängu vajadustest võib teler töötada 60 Hz, 100 Hz või 120 Hz sagedusega.

 • ALLM - automaatne madala jaotuse režiim. ALLM-tehnoloogia valib teie televiisori jaoks parima töörežiimi, et tagada sujuv ja ühtlane pilt ning minimeerida viivitus. ALLM-funktsiooniga telerite puhul aktiveeritakse see, valides mängurežiimi.

 • eARC-heliprotokoll. Täiustatud helipöördekanalit võib leida HDMI 2.0 ja HDMI 2.1 ühenduvusega telerites. See protokoll laiendab HDMI-ühenduse võimalusi ja võimaldab ülikõrge kvaliteediga ruumilise heli edastamist HDMI-kaabli kaudu, et ühendada kodukinosüsteem või soundbar-tüüpi kõlarisüsteem. eARC heli edastamist iseloomustab madal viivitus ja vähene kompressioon. eARC võimaldab edastada kuni 32 helikanalit või kuni 8 tihendamata helirada, mille bitikiirus on 24 bitti / 192 kHz.

 • FreeSync ja G-SYNC: Need on AMD (FreeSync) ja Nvidia (G-SYNC) poolt välja töötatud tehnoloogiad, mis koordineerivad arvuti videokaardi ja ekraani jõudlust. Videokaart genereerib igal sekundil erineva arvu kaadreid, nii et kui kuvar töötab fikseeritud kiirusega, tuleb mõned kaadrid vahele jätta või kunstlikult luua. See põhjustab, et pilt tõrgub, sajab või laguneb eraldiseisvateks fragmentideks. FreeSync- ja G-SYNC-toega telerid ja monitorid seovad video taasesituse sageduse videokaardi sagedusega ja muudavad dünaamiliselt taasesitatavate kaadrite arvu vastavalt vajadusele.

HDR - kõrge dünaamiline ulatus

HDR-i abil näevad kaadri kõige tumedamad osad veelgi tumedamad ja kõige heledamad osad veelgi heledamad välja. See toob kaadris esile üksikasjad, mis varem hägustusid ühevärvilisteks laikudeks. HDR võimaldab teil märgata varjudes varitsevat vaenlast ja päikesepaistelisel horisondil varitsevat snaiprit. Lisaks muudab HDR pildi vaataja jaoks palju loomulikumaks ja realistlikumaks.

Praegu on olemas mitu konkureerivat HDR-standardit, näiteks HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision. Siiski ei piisa standardite ametlikust toetusest. HDR-i täies hiilguses näitamiseks on vaja suure kontrastsusega ja heledat ekraani. OLED-ekraanid pakuvad parimat kontrastsust ja täiuslikku musta, samas kui uusimad QLED-mudelid löövad kõik konkurendid kõrgeima heleduse kategoorias välja.

Nutitelerid

Te ei saa ette kujutada kaasaegset telerit ilma veebipõhise meelelahutuse ja rakendusteta, millega saate vaadata YouTube'i, Netflixi, Go3, Telia ja teiste teenusepakkujate sisu. Teleritootjad pakuvad erinevaid nutitelerite süsteeme:

TIZEN

Kõik Samsungi telerid kasutavad TIZENi operatsioonisüsteemi.

WebOS

Seda operatsioonisüsteemi kasutavad kõik LG telerid.

Google TV

Androidi versioon telerite jaoks töötab Sony, Xiaomi ja mõnes Philipsi mudelis.

VIDAA

See nutitelerite süsteem on mõeldud Hisense teleritele.

Kõigil tootjatel on rakenduste poed, kust leiate kõige populaarsemad rakendused. Samuti pakuvad nad võimalust striimida pilte oma telefonist ja teistest seadmetest suurele ekraanile. Kui teleri pakutavatest nutifunktsioonidest ei piisa, saab neid laiendada, kui teleriga ühendada väline digiboks, näiteks Google Chromecast, Nvidia Shield või Xiaomi TV Box.

Teleri ühendused

Teler on seade, mille ostame paljudeks aastateks, seega on väga oluline, et sellel oleksid kõik vajalikud ühendused.

 • HDMI on ühendus video- ja audioteabe digitaalseks edastamiseks. Seda kasutatakse digibokside, arvutite ja mängukonsoolide ühendamiseks. Uuel teleril peab olema vähemalt 3-4 vaba HDMI-pesa. Hea, kui teler toetab HDMI 2.1 standardit, mis edastab 4K-videot 120 kaadrit sekundis ja hoolitseb madalate osa-aegade eest.  

 • USB 3.0 ühendused väliste andmekandjate (kõvakettad ja mälupulgad) ühendamiseks. Enamik järgmise põlvkonna telereid saab esitada nendele salvestatud filme, muusikat ja fotosid. Teleril peab olema vähemalt 2 USB-porti.

 • Digitaalne heliväljund välise audiosüsteemi ühendamiseks.

 • Wi-Fi ja võrgupesa. Internetiühendust saab luua kas juhtmevabalt või võrgukaabli abil. Juhtmega ühendus on kõige stabiilsem ja tagab parima ülekandekvaliteedi, samas kui Wi-Fi pakub maksimaalset mugavust, kuna ei vaja juhtmeid.

 • Bluetooth-ühendus. Seda ühendust vajate juhtmevabade kõrvaklappide ja kaugjuhtimispuldi ühendamiseks.

 • Analoogühendused (RCA või SCART). Analoogühendused on kasulikud, kui soovite ühendada vana videomagnetofoni või mängukonsooli oma teleriga.

Kui kavatsete teleri seinale riputada, veenduge, et kapi külgedel on piisavalt pistikupesasid, sest teleri riputamisel võib tagumiste pistikupesade kasutamine olla väga keeruline.

Kuidas ma tean, kui palju elektrit mu televiisor tarbib?

Sellele küsimusele saate vastuse teada, kui vaatate energiatõhususe märgistust. Alates märtsist 2021 hinnatakse telerite ja monitoride energiatõhusust tähestikuskaalal A-G. Märgis näitab ka kogu energiatarbimist 1000 töötunni kohta.

 • QR-kood

 • Tootele määratud energiatõhususe klass

 • Uus energiatõhususe skaala

 • Energiatarbimine 1000 tunni standardse dünaamilise ulatuse (SDR) vaatamise kohta

 • Energiatarbimine 1000 tunni kohta suure dünaamilise ulatuse (HDR) vaatamise korral

 • Ekraani diagonaal (cm, tolli) ja ekraani horisontaalne ja vertikaalne eraldusvõime (pikslid)

Kui palju maksab teler?

Telerit valides näete meie kauplustes üsna erinevaid hindu. See sõltub ekraani tüübist, diagonaalist, lisafunktsioonidest ja tootjast. Telerite hinnad muutuvad pidevalt. Selles jaotises saate teada, mida võite oma raha eest saada ja kuidas telerit valides eelarvet koostada.

Alla 500 euro

Saate valida suurema ekraani diagonaali või kõrgema pildikvaliteediga valikuid. Sellesse eelarvesse saate mahtuda, valides 50-tollise QLED-ekraani või 65-tollise ekraaniga baasmudeli. Väike 32-43-tolline teler on palju odavam, ilma panga lõhkumata.

500 ja 1000 euro vahel

Sellesse hinnakategooriasse kuuluvad kõige odavamad mudelid, millel on Quantum Dot kiht ja Mini-LED taustavalgus, samuti mõned OLED-telerid. Ekraani diagonaal ulatub 43 kuni 75 tolli, sõltuvalt funktsioonide ja tehnoloogiate komplektist.

Rohkem kui 1000 eurot

Enamik OLED- ja Quantum Dot-telerid, millel on Mini-LED-taustvalgustus, kuuluvad sellesse hinnaklassi.

Täiendav helisüsteem

Tootjad pakuvad üliõhukesi telereid. Kuigi need näevad tõesti muljetavaldavad välja, ei ole neil teleritel ruumi võimsate kõlarite jaoks. Seega, kui soovite nautida filmide, spordi või kontsertide vaatamist, tasub kohe investeerida täiendavasse helisüsteemi.