Informacija
Tootekataloog

Kuidas valida laste turvatooli?

Auto turvatoolid on üks olulisemaid varustuse oste, mida värske lapsevanem saab teha. See on üks ainukesi tooteid, mida sa oma lapsele ostad ja millel on potentsiaali tema elu päästa. Vähe sellest, ilma selleta ei saa sa oma last isegi haiglast koju tuua. Seega tasuks turvatooli ostmisele hakata juba varakult mõtlema. 

Laste turvatoolid on saadaval vastavalt lapse kehakaalule, näiteks kaalupiiranguga 0-18kg, 15-36kg ja 9-36kg. On kahtlemata oluline valida turvatool vastavalt lapse kaalul ja soetada uus kohe kui laps on eelmise tooli piirangutest välja kasvanud.  

Huvitav, kust alustada?

Imikutele ja väikelastele on kolme põhitüüpi turvatoolid: seljaga sõidusuunas, näoga sõidusuunas ja muudetav versioon, mida saab kohaldada. Spetsialistide andmetel peaksid lapsed istuma seljaga sõidusuunas turvatoolis nii kaua kui võimalik, kuni nad saavutavad oma istmega lubatud suurima kaalu või pikkuse.

Kui sinu laps kasvab, pead muutma tema turvatooli suunda ja seda, kuidas ta sellel istub ja võib-olla pead ostma uue istme.

Turvatoolid imikutele

Imikutele mõeldud turvatoolid on kahte tüüpi ja mõlemat tüüpi istmed on võrdselt turvalised, nii et see, millist tüüpi turvatooli valid sõltub sinu isiklikest eelistustest. 

Ainult imikutele mõeldud turvatooli saab kasutada seni, kuni sinu laps kaalub 10 kuni 15 kilo või kuni tema pea on istme ülaosast 1 tolli kaugusel. Need on üldiselt kergemad ja mõeldud kaasaskantavaks. 

Paljud vanemad eelistavad imiku kandekotiga turvatooli, sest istme saab autost eemaldada ilma, et peaks rihma lahti võtma ja magavat last võib-olla äratama. Autoistme põhi jääb sõidukisse rihmaga kinni; kandur lihtsalt klõpsab alusest sisse ja välja.

Ainult imikutele mõeldud istmed on mugavad ka seetõttu, et neid saab klõpsata jalutuskäru alusele. Nii et imiku kandekotti ostes otsi kindlasti sellist, mis sobib ka sinu jalutuskäruga.

Muudetava suunaga turvatool

Muudetava suunaga turvatooli võib kasutada alates sünnist, kuid ainult imikutele mõeldud istmed sobivad paremini väikestele beebidele. Muudetava suunaga turvatoolid on suurepärane valik, kui soovid toodet, mis kestaks aastaid, kuna neid saab paigaldada kas selja- või näoga sõidusuunas istmena. Muudetava suunaga turvatool pole aga mõeldud kaasaskantavaks, vaid jääb autosse fikseerituks.

Turvatoolid väikelastele

Kui sinu laps kasvab seljaga sõidusuunas turvatooli nõuetest välja, peaks ta kasutama sõidusuunas turvatooli koos rihmadega nii kaua kui võimalik, kuni saavutab pikkuse ja kaalupiirangu.

Ainult näoga sõidusuunas turvatool

Paljud ainult näoga sõidusuunas olevad turvatoolid mahutavad kuni kolmkümmend kilogrammi kaaluvaid lapsi. Maksimaalse kõrguse ja kaalu spetsifikatsioonide kohta vaata alati kindlasti turvatooli kasutusjuhendit.

Turvatoolid koolieelikutele

Kui sinu lasteaias käiv laps on välja kasvanud rihmadega sõidusuunas turvatooli nõuetest, peaks ta üle minema autos turvavöö asendit tõstvalerihmaga turvatoolile. Seda tüüpi turvatool sobib kuni 40 kuni 45 kilogrammi kaaluvatele lastele ja üldiselt vajab enamik lapsi turvakõrgendeid kuni vähemalt 8-aastaseks saamiseni. Pea meeles, et lapsed vajavad ka peatuge.

Kui oled oma turvatooli ostnud

Harjuta istme autosse kinnitamist enne lapse esimest sõitu. Veendu, et rihmad sobiksid hästi sinu lapse kehaga. Kasuta vastsündinu jaoks kõige madalamaid rihmade pilusid. Veendu, et rihmad sobiksid korralikult üle õlgade ja jalgade vahele, sest õige kinnitamine on turvalisuse seisukohast väga oluline. Riieta ka oma beebi riietesse, mis hoiavad tema jalad vabad. Tühjade kohtade täitmiseks ja lapsele toe andmiseks keera paar väikest tekki kokku ja aseta need lapse õlgade ja pea vahele, nii tema paremale kui ka vasakule küljele.